C Programlama Dilinin Özellikleri

C gibi prosedürel dillerde, önceden tanımlanmış talimatların bir listesi adım adım gerçekleştirilir. Tipik bir C programı, bir görevi yerine getirmek için bir veya daha fazla prosedür içerebilir.

Programlamada yeniyseniz, tüm programlama dillerinin çalışmasının tek yolu bu olabilir. Ancak, başka programlama paradigmaları da vardır. Yaygın olarak kullanılan paradigmalardan biri, geliştiricilerin verilen görevi çözmek için nesneler oluşturmalarını sağlayan Nesne yönelimli programlamadır (OOP). Eğer ilgileniyorsanız, işlemsel ve nesneye yönelik diller arasındaki farkları inceleyin.

C programları hızlıdır.

Python ve Java gibi daha yeni diller, C dilinden daha fazla özellik sunar. Ancak, ek işlemeden dolayı performans kaybı yaşanır.

C dili programcılara güvenir ve bilgisayar donanımının doğrudan yönlendirilmesine izin verir. Bu, çoğu üst seviye programlama dilinde mümkün değildir. Bu, C’nin programlama öğrenmeye başlamak için iyi bir seçim olarak kabul edilmesinin nedenlerinden biridir.

C programları taşınabilir.

“Bir kere yaz, her yerde derle”. İyi yazılmış standart C programları taşınabilirdir, yani bir sistemde (örneğin, Windows 7) yazılmış programlar başka bir sistemde (örneğin Mac OS) herhangi bir değişiklik yapılmadan derlenebilir.

Modülerliğin Kullanımı.

C kodunun bölümlerini daha sonra kullanmak üzere kütüphaneler biçiminde saklayabilirsiniz. Bu kavram modülerlik olarak bilinir.

C kendi başına çok az şey yapabilir. C dilin gücü kütüphanelerinden geliyor. C yaygın sorunları çözmek için standart kütüphanelerle birlikte gelir. Ekranda bir şey görüntülemeniz gerektiğini varsayalım, printf () işlevini kullanmanıza izin veren “stdio.h” kitaplığını dahil edebilirsiniz.

Statik olarak yazılmış dil.

C statik olarak yazılmış bir dildir. Bu, bir değişkenin türünün derleme sırasında kontrol edildiği, ancak çalışma zamanında kontrol edilmediği anlamına gelir. Bu, yazılım geliştirme döngüsü sırasında hataların tespit edilmesine yardımcı olur. Ayrıca, statik olarak yazılmış diller, genel olarak dinamik olarak yazılmış dilden daha hızlıdır.

Genel amaç :

C, eski olmasına rağmen, sistem programlamasından fotoğraf düzenleme yazılımlarına kadar çeşitli uygulamalarda kullanılır. C programlamanın kullanıldığı uygulamalardan bazıları şunlardır:

Gömülü sistemler
İşletim Sistemi – Windows, Linux, OSX, Android, iOS
Veritabanları – PostgreSQL, Oracle, MySQL, MS SQL Server
Diğer Kullanım Alanları – Ağ sürücüleri, Derleyiciler